Příčiny zanášení filtrů FAP/DPF

Filtry pevných částic FAP/DPF mají být v ideálním případě bezúdržbová zařízení s výdrží 100 - 200 000 km. Ve skutečnosti jde o jednu z nejproblematičtějších součástí moderních motorů. Je to důsledkem to, že DPF je poslední součástí motoru, na které se tak projeví cokoli není v pořádku v samotném motoru. To znamená, že potíže s DPF téměř nikdy nejsou problémem samotného filtru! Poruchy samotného filtru jsou krajně neobvyklé! Jsou symptomem problému v motoru, a pokud je řešíme výměnou DPF, jen odkládáme a zhoršujeme vlastní problém. Servisy vám pak budou rády filtr vyměňovat znovu a znovu.

Skutečné příčiny zanášení filtrů FAP/DPF

Nedostatečné zatěžování motoru

Pokud jezdíte pouze krátké cesty po městě, nedochází k automatickým regeneracím filtru. Řešením je pravidelně vozu dopřát delší cestu při vyšší rychlosti.

Netěsnosti v přívodu vzduchu k motoru

Moderní motory fungují za vyšších tlaků a je proto důležité, aby všechna kritický místa dostatečně těsnila a nedocházelo ke ztrátám stlačeného vzduchu.

Pokud je tlak v motoru nižší než doporučený, řídící jednotka dávkuje do motoru více paliva, které se však nedokonaleji spaluje a vzniká více nedokonaleji spáleného paliva, tj. sazí, které zanáší filtr DPF.

Vstřikování přílišného množství paliva do motoru

Netěsné vstřikovače paliva či dokonce úmyslné úpravy spolehlivě ničí váš filtr FAP/DPF.

Používání nesprávného oleje

Motory s filtry pevných částic jsou obzvlášť citlivé na kvalitu oleje. Šetření na tomto místě se vymstí (nejen) na zaneseném filtru FAP/DPF.

Vadný EGR či žhavící svíčky

EGR je zařízení k recirkulace výfukových plynů, které je častou příčinou potíží s DPF filtry. Vadné žhavicí svíčky, mohou způsobovat příliš bohatou směs při studeném startu, což je další spolehlivý zabiják filtru FAP/DPF.

Senzor odchylky tlaku DPF

Toto je snad jediná závada týkající se přímo DPF filtru, kdy tento špatně rozeznává, kdy spustit automatickou regeneraci filtru.

https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/filtry-pevnych-castic-dieselu-si-lide-obvykle-nici-sami-vetsine-problemu-lze-predejit/